Cloud_Platform_590x590

BT baskılarını fırsata dönüştürün

Büyük verilerin, modern uygulamaların, bulutun ve kendi cihazınızı kullanabilme olanağının kesişmesi eğilimi, BT’nin daha fazla etkinlik ve yeni değerler sağlaması için gerçek fırsatlar sunmaktadır. Microsoft Bulut Platformu, bunu yapmanıza yardımcı olmak için şirket içi çözümleri bir bulut platformu ile bir araya getirerek hibrit, yanıt verme hızı yüksek ve erişilebilir bir çözüm sunar.

SQL Server’daki güçlü arka plan veri platformuyla güçlendirilmiş ve Excel’e yerleştirilmiş iş zekâsı araçlarıyla, Microsoft veri kümelerinde yeni bilgileri keşfetmeyi ve veri kümelerinin arasındaki yeni bağlantılar ile ilişkileri ortaya çıkarmayı herkes için kolay hale getirir.

Bulutun avantajları çok nettir. Daha ileri düzey esneklik ve yeni kaynaklara kolay erişim elde edersiniz. Sanallaştırma başlanacak en iyi yerdir, mevcut kaynaklarınızın daha iyi kullanılmasını sağlar. Windows Server’ın yerleşik sanallaştırma özellikleri ile, sınıfının en iyisi özellikler ve performans elde edersiniz. System Center’ın özelliklerini eklediğinizde, otomasyon, kaynak havuzu ve dinamik sağlamayı kullanarak veri merkezinde bulut esnekliği ve ölçeklenebilirliği oluşturabilirsiniz.

 

Tekrarlanan görevleri otomatik hale getirmek hataları azaltıp hızı arttırmanıza olanak verir. Otomasyon ayrıca talepte beklenmedik artışları işleyebilecek önceden tanımlanmış süreçlerle veri merkezini daha güçlü hale getirir. Bilgi işlem, depolama ve ağ için kaynak havuzu oluşturarak, iş yüklerini daha kolayca taşıyabilir ve tüm altyapıda yük dengesini sağlayabilirsiniz. Gelişmiş yönetim özellikleri ise uygulamaları daha hızlı sağlayıp dağıtmanıza olanak verir. Bir Microsoft özel bulut çözümü ile, veri merkeziniz rekabette fark yaratan bir unsur haline gelebilir.

Avantajlar

  • Windows Server ile, gelişmiş sanallaştırma teknolojisini hazır şekilde edinin
  • Bulutun gücüyle, veri merkezinizde esnekliği ve yük dengeleme işlevlerini arttırın
  • Microsoft System Center ile uygulama performansını iyileştirin ve dağıtımı basitleştirin
 

Microsoft Bulut Teknolojisi günümüz teknolojisinde çok sık kullanılır oldu. BT dergilerinde, bloglarda ve diğer teknoloji haber veya teknoloji kelimesi geçen her yerde karşımıza çıkmakta. Sizler için kısaca bunlara değineceğiz.

Network diagramlarında internet’i simgelemek için kullanılan bulut resminden yola çıkarak adı konulan “Bulut çözümleri” kavramı, herhangi bir uygulamanın internet üzerinden online olarak çalışmasıdır. En büyük özelliği, kullanıcıların herhangi bir kurulum yapmasına ve standart yazılımlardaki gibi BT altyapı teknolojilerine fazla yatırım yapmasına gerek olmaması. Bulut çözümleri yönteminde tüm kaynaklar ve hizmetler “kullandıkça öde” modeliyle işletmelere sağlanır. Microsoft’un Ocak 2010′da piyasaya sürdüğü “Microsoft Azure” isimli online işletim sistemi “Bulut çözümleri” teknolojisinin en güzel ve iyi örneklerinden biridir.

Bulut Nedir?
Online platformlarda, her hangi bir kuruluma gerek kalmadan web tabanlı uygulamalar ile müşterilere yazılım ve işlemsel kaynaklarını sunan yeni bir teknolojidir. Google’ın piyasaya süreceği ve tamamiyle internet tabanlı çalışacak işletim sistemi bu teknolojiye en iyi örnektir.

Peki Bulut Ne Değildir?
Internette online olarak çeşitli dataları saklayamadığımız veya herhangi bir web uygulamasında bilgileri depolayamadığımız ve gerektiğinde data geri dönüşümünün sağlamadığı işlemler Bulut çözümleri veya bulut hesaplama olarak kabul edilmemektedir, yani bulut teknolojisi bir API değildir.

Yeni Bulut çözümleri uygulamalarının en önemli özellikeri şunlardır:

  • Local’deki datalarla senkronizasyon özelliğine sahip.
  • Platform ve cihazlardan bağımlılığı yoktur. Herhangi bir bağımlılığı yoktur, her platform ve cihazda çalışabiliyor.
  • İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilir.
  • Güvenlik ve kişiye özel güvenlik ayarları. Adminin izin verdiği yetkilerle buluttaki veriler paylaşılabilir.
  • Sınırsız kullanıcı erişim sağlayabilir.

 

Kartek İletişim Microsoft Cloud Partner